Jesteś 1748 osobą na tej stronie
Dziś jest: 24 Czerwca 2019        Imieniny: Jana, Danuty, Emilii
Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Muzeum   /   Patron

Patron

W dniu 14 września 2001 roku Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku przyjęło imię Franciszka Grasia – twórcy i pierwszego dyrektora placówki.

Franciszek Graś urodził się 30 listopada 1923 roku w oddalonej o kilka kilometrów od Drezdenka wsi Kamiennik. Pochodził z licznej i niezbyt majętnej rodziny rolniczej zamieszkującej nieurodzajny obszar pogranicza polsko – niemieckiego. Dorastał w trudnych warunkach materialnych. Jego mentalność kształtowała się w atmosferze narastającej wzajemnej niechęci Polaków i Niemców, spowodowanej postanowieniami Traktatu Wersalskiego. Ojciec Franciszka Grasia, uczestnik I wojny światowej i Powstania Wielkopolskiego, zaszczepił w swoich dzieciach silne poczucie polskości i patriotyzmu. Może to jego opowiadania o przeżyciach wojennych i powstaniu rozbudziły we Franciszku Grasiu zamiłowanie do historii, które po latach przekształciło się w wielką pasję.

            Eskalacja agresywnych zachowań Niemców i poczucie nadchodzącej wojny zmusiły rodzinę Grasiów do opuszczenia rodzinnej wsi i ucieczki w głąb Polski. Na dwa dni przed wybuchem II wojny światowej udali się do Piłki. Po wybuchu wojny kontynuowali marsz
w stronę Kutna. Po zajęciu tych terenów przez Niemców postanowili wracać. Niemal natychmiast po powrocie Franciszek Graś został zatrzymany i wywieziony na roboty do Niemiec. Przez pierwsze wojenne lata pracował w rejonie Dobiegniewa i Strzelec Krajeńskich. W początku 1945 roku znalazł się w głębi Niemiec.
Z robót powrócił w ostatnich dniach 1945 roku. W noc sylwestrową odnalazł w Drezdenku rodzinę. Nie wrócił już do Kamiennika.

            W latach powojennych uzupełnił wykształcenie. W 1948 roku zdał maturę a następnie ukończył kurs pedagogiczny. W 1952 roku  został absolwentem Liceum Pedagogicznego w zakresie biologii. Nabył uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela, przy którym pozostał do końca kariery zawodowej.

            Od końca lat 40. udzielał się społecznie. Najpierw w Miejskim Kole Polskiego Związku Zachodniego, później w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Był wykwalifikowanym przewodnikiem turystycznym i organizatorem wielu imprez turystycznych. Od 1970 roku intensywnie włączył się w działalność regionalnych towarzystw kultury. Do 1988 roku pełnił funkcje prezesa Nadnoteckiego Towarzystwa Kultury.

            W latach 70. XX wieku rozpoczął starania o utworzenie w Drezdenku muzeum. Pierwszym krokiem było otwarcie w 1973 roku Izby Muzealnej. Pomimo nie zawsze przychylnych jego idei działań ówczesnych władz z coraz większym zaangażowaniem gromadził eksponaty. Fakt zamknięcia w 1978 roku Izby Muzealnej  nie tylko nie zniechęcił Franciszka Grasia, ale nawet powiększył jego determinację, której zwieńczeniem było otwarcie w 1985 roku Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej
w Drezdenku. Poza miejscem w pamięci mieszkańców i kilkunastoma mniejszymi
i większymi publikacjami to właśnie muzeum stało się pomnikiem pracy Franciszka Grasia.

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Lubuska Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania