Jesteś 3194 osobą na tej stronie
Dziś jest: 25 Maja 2019        Imieniny: Grzegorza, Magdy, Urbana
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Edukacja   /   Szkoły Podstawowe   /   Szkoła Podstawowa w Rąpinie

Szkoła Podstawowa w Rąpinie

 

Rąpin 54

66 - 530 Drezdenko

tel. 957624427

sp-rapin@wp.pl 

Historia

   Szkoła Podstawowa w Rąpinie zbudowana została przez Niemców w końcu XIX wieku. Położona jest w pięknym miejscu, otoczona zielenią. Leży na skraju Puszczy Noteckiej.
Po II wojnie światowej stała się miejscem nauki polskich dzieci.

   Przez działania wojenne budynek szkolny został bardzo zaniedbany. Jednak przy pomocy całego społeczeństwa w dniu 31 sierpnia 1945 roku był gotowy na przyjęcie dzieci. Kierownikiem szkoły został Stanisław Maćkowiak.
Pierwszego września 1945 roku przy udziale mieszkańców całej wsi odbyło się uroczyste otwarcie szkoły i nastąpiła inauguracja roku szk. 1945/46.
   W pierwszym powojennym roku naukę rozpoczęło w klasach I-III 33 dzieci /ze względu na działania wojenne - większość przerośnięta wiekiem.
Rok szkolny zakończył się 23 czerwca 1946 roku przy 100% frekwencji.
W roku 1949 kierownictwo szkoły obejmuje nauczycielka A. Frąckowiak, która
funkcję tę piastuje do 1951 roku.
Kolejnym kierownikiem zostaje Bernard Gajewczyk.
W tym czasie w szkole powstają i zaczynają działalność następujące organizacje uczniowskie: Samorząd Uczniowski, Polski Czerwony Krzyż, Liga Obrony Kraju
i Szkolna Kasa Oszczędności. Dobrze rozwijał się sport.
W roku  szkolnym 1966/67  w tutejszej szkole nastąpiły poważne zmiany. Dotychczasowy kierownik Bernard Gajewczyk objął stanowisko zastępcy kierownika SP Nr1 w Drezdenku. Jego miejsce zajął Stanisław Musiał.
W roku szkolnym 1966/67 wprowadzono ośmioklasowy system nauczania.
W szkole rozwijały się prężnie organizacje uczniowskie, a zwłaszcza harcerstwo. Stan liczebności szkoły wynosił 132 uczniów.
Rok szkolny 1973/74 jest ostatnim rokiem pracy w pełnej ośmioklasowej szkole. Naukę rozpoczęło109 uczniów klas I-VIII.
W roku 1974/75 obniżono stopień organizacji szkoły. Klasy VII i VIII zostają włączone do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Drezdenku. Do szkoły w Rąpinie uczęszcza 63 uczniów. Dyrektor inż. St. Musiał objął kierownictwo szkoły zbiorczej. Dyrektorem filii została jego żona Zofia Musiał.
W roku szkolnym 1975/76 obniżono stopień organizacji do klas I-IV, a w roku 1978/79 obniżono ponownie do klas I-III.
Kilkuletnie starania mieszkańców wsi o podniesienie stopnia organizacji szkoły zostały uwieńczone sukcesem dopiero w roku 1981. W roku szk.1981/82 szkoła w Rąpinie staje się szkołą z klasami I-V,a w następnym roku powiększona zostaje o klasę VI. Podporządkowana jest bezpośrednio pod Inspektorat Oświaty i Wychowania w Drezdenku.
Pierwszego września 1981 roku przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego uroczyście przybił stary szyld szkolny wraz z godłem.
W sierpniu 1992 roku dyrektor szkoły Zofia Musiał odchodzi na emeryturę .
Nowym dyrektorem zostaje mgr Grażyna Sikora, która pełni funkcję do chwili obecnej.
Wskutek reorganizacji oświaty  w roku 1998 nasza szkoła uzyskuje status pełnej szkoły podstawowej /z klasami I-VI i oddziałem przedszkolnym/,jednak w roku 1999 ponownie zostaje obniżony stopień organizacji do klas I-III i oddziału zerowego.
W 2001 roku do budynku szkolnego zostaje przeniesiona biblioteka wiejska.
Z jej zbiorów korzystają nasi uczniowie, starsi uczący się w szkołach miejskich oraz dorośli mieszkańcy Rąpina, Grotowa i Lubiatowa.

 

Dzień dzisiejszy


W bieżącym roku szkolnym ze względu na wprowadzenie nowej podstawy programowej dzieci klasy III realizują obowiązek szkolny w SP nr 3 w Drezdenku. Obecnie klasy ,,0", I, II uczą następujący nauczyciele: mgr Grażyna Sikora, mgr Małgorzata Chełmińska, Wanda Kuszpit, oraz ksiądz mgr Tadeusz Wołoszyn.
Wszyscy nauczyciele podnoszą swoje kwalifikacje na studiach, studiach podyplomowych i kursach.
Na przestrzeni czasu zmienił się bardzo wystrój szkoły. W 1995 przy dużym zaangażowaniu rodziców został przeprowadzony generalny remont budynku szkolnego. W latach późniejszych był systematycznie odnawiany i remontowany. 
Szkoła położona jest w centrum wsi. Organizowane są w niej konkursy, zabawy dziecięce, spotkania okolicznościowe, zebrania wiejskie. Jest siedzibą lokalu wyborczego.
Szkoła to ważne miejsce dla wszystkich mieszkańców wsi. 


 


Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Lubuska Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania