Jesteś 7176 osobą na tej stronie
Dziś jest: 27 Maja 2019        Imieniny: Jana, Magdaleny, Izydora
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Muzeum

W pierwszych latach XVII wieku, na wschód od miasta, wybudowano potężną twierdzę o pięcioramiennym gwieździstym obrysie. We wnętrzu twierdza posiadała infrastrukturę zapewniającą  załodze samowystarczalność w czasie oblężenia. Obok budynków komendantury, koszarowych, magazynów i wartowni znajdował się tam także budynek arsenału. 

 Obiekt zlokalizowany był w północnej części wewnętrznego dziedzińca,
w bezpośrednim sąsiedztwie  obwałowań. Wybudowany został około 1640 roku. Pierwotnie była to parterowa budowla na planie zbliżonym do kwadratu, posiadała jednoprzestrzenne, dwuprzęsłowe wnętrze o masywnych kolebkowych sklepieniach. Fundamenty wykonano z cegły i kamienia polnego.

W połowie XVIII wieku  teren dawnej twierdzy rozprzedano osobom  prywatnym. W tym czasie dawny budynek zbrojowni zaadoptowano na magazyn. Parter budynku rozbudowano nieco w kierunku północnym i od tego czasu przylega on do dawnej kurtyny twierdzy. Na powiększonym przyziemiu nadbudowano w technice ryglowej piętro magazynowe. Całość zwieńczono dwuspadowym dachem kryjącym dwupoziomowe poddasze. W elewacji południowej zamontowano kołowrót do pionowego transportu towarów a na każdej z kondygnacji usytuowano otwory przeładunkowe.

Do II połowy lat 70. XX wieku budynek pełnił funkcje magazynowe. Później został przejęty przez władze Drezdenka z przeznaczeniem na Muzeum. W latach 1981 – 1985 spichlerz poddany został gruntownemu remontowi, który pod nadzorem konserwatora zabytków przeprowadziło PP PKZ w Szczecinie. Podczas prac remontowych starano się zachować jak najwięcej z zabytkowej substancji. Dzięki zabiegom konserwatorskim dzisiaj możemy  dziś oglądać w znacznej  części oryginalną konstrukcję szkieletową budynku i odrestaurowane wrota w elewacji południowej.  

Spichlerz jest jednym z najstarszych, a najprawdopodobniej ( przyziemie) najstarszym, zachowanym budynkiem w Drezdenku. Jest obiektem wpisanym do Rejestru Zabytków
i podlega ścisłej ochronie.

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Lubuska Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania