Jesteś 585 osobą na tej stronie
Dziś jest: 14 Sierpnia 2019        Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana
Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Urząd Miejski   /   Aktualności   /   2018   /   INFORMACJA

INFORMACJA

Światowy Dzień bez Tytoniu 31.05.2018r.

 „Tytoń i choroby serca”

      Każdego roku,  31-go maja Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i partnerzy przypominają nam w tym dniu o niebezpieczeństwie związanym z używaniem tytoniu, podkreślając zdrowie oraz opowiadając się za polityką ograniczającą konsumpcję tytoniu.

Tegorocznym hasłem jest „Tytoń i choroby serca”. Istnieje związek pomiędzy stosowaniem wyrobów tytoniowych a  niewydolnością serca, chorobami sercowo – naczyniowymi.  Liczne badania naukowe potwierdzają, iż tytoń jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Powoduje takie schorzenia jak:  udar, chorobę naczyń obwodowych, naczyń mózgowych, naczyń wieńcowych oraz tętniaka aorty. Powoduje również choroby w obrębie układu oddechowego (tj. rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rak płuc, rak języka, rak krtani, rak tchawicy, astmę oskrzelową, nadciśnienie tętnicze) oraz wiele innych chorób, między innymi rak nerek, rak pęcherza moczowego, wrzody żołądka, impotencję czy upośledzenie płodności.

Dym tytoniowy zawiera ponad 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych (np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu). Nie ustalono żadnego bezpiecznego poziomu narażenia na dym, ani też nic nie wskazuje na to aby dalsze badania naukowe miały go określić. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Każdy papieros kosztuje 11 minut życia.

Wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę w tym samym pomieszczeniu, jest szczególnie niebezpieczne, gdyż boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy. Wdychanie dymu wydychanego przez palaczy, zwiększa u osób niepalących ryzyko wystąpienia chorób serca i raka płuc. Dym ten zawiera także wiele substancji alergizujących, powodujących łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenie układu oddechowego, a także uczulenia i w konsekwencji astmę. Dodatkowo kontakt osób niepalących z dymem tytoniowym osłabia ich zdolność do pracy, zmniejsza wydajność, demobilizuje i pogarsza samopoczucie.

Palenie tytoniu niesie za sobą liczne skutki społeczne, w tym:

  • wykluczenie palacza z życia społecznego w wyniku choroby, ograniczenie jego zdolności do pracy, a co za tym idzie zmniejszenie dochodów,
  • niechęć innych osób do palaczy lub nawet próba ograniczenia kontaktu,
  • zmniejszenie budżetu domowego kosztem zakupu papierosów,
  • najtrudniejszy w skutkach efekt palenia – śmierć palacza,
  • dostarczanie negatywnych modeli zachowań zdrowotnych przez palących rodziców, a tym samym narażenie młodzieży nie tylko na samo palenie, ale i na uzależnienie od innych substancji.

Światowy Dzień bez Tytoniu 2018 ma na celu:

    Podkreślenie powiązana między używaniem wyrobów tytoniowych a chorobami serca i innymi chorobami sercowo – naczyniowymi.

    Zwiększenie świadomości wśród ludzi na temat wpływu palenia tytoniu i ekspozycji na bierne palenie tytoniu na zdrowie układu sercowo – naczyniowego.

    Zapewnienie społeczeństwu, rządom i innym osobom możliwości zaangażowania się w promowanie zdrowia serca poprzez ochronę ludzi przed używanie wyrobów tytoniowych.

Nigdy nie jest za późno by rzucić palenie.

Za każdym razem, gdy podejmujesz próbę masz większą szansę by przestać palić na zawsze.

Pomocy w rzuceniu palenia udzielają poradnie zajmujące się profilaktyką i terapią uzależnienia od tytoniu oraz lekarze rodzinni.

Osoby uzależnione mogą również skorzystać z pomocy udzielanej przez Telefoniczną Poradnię Pomocy Palącym:

801 108 108

 

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Lubuska Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania