Jesteś 2428 osobą na tej stronie
Dziś jest: 25 Maja 2019        Imieniny: Grzegorza, Magdy, Urbana
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Kultura   /   Centrum Promocji Kultury   /   To już było...   /   2010 Noworoczna tradycja w pałacu

NOWOROCZNA TRADYCJA W PAŁACU

     Od trzech lat w zespole pałacowym Treppmachera (obecnie siedziba Gimnazjum nr 1 w Drezdenku) popularną stała się praktyka organizacji kameralnych koncertów noworocznych. Jest to iście europejska i piękna tradycja witania nowego roku poprzez sztukę dźwięków, zwyczajowo uatrakcyjniania muzyką Straussów. Zatem tradycję tę, nieprzypadkowo usytuowano w wymienionym pałacu, który posiada udokumentowane związki z europejską kulturą materialną i symboliczną przełomu XVIII i XIX wieku. Miejsce to, naznaczone jest dodatkowo, szczególnego rodzaju więzią z kompozytorem epoki baroku Adamem Kriegerem, urodzonym w obszarze twierdzy drezdeneckiej.
     Bowiem to właśnie kultura symboliczna, a w szczególności muzyka, posiada specjalną właściwość przenikania do najbardziej ukrytych obszarów naszej psychiki, wyzwalając w nas utajone często emocje, marzenia i pragnienia, dostarczając także wielu doświadczeń artystycznych i estetycznych, które stymulują ponadto pozytywne nastawienie do nieznanej przestrzeni nadchodzącego roku.
     Udział w musica da camera jest także specyficznym rodzajem aktywności kulturalnej społeczeństwa, gdyż umożliwia mu kontakt z kulturą wysoką i pozwala uczestniczyć w wydarzeniu wzniosłym i wysublimowanym na kształt muzycznego i tajemniczego misterium. XIX-wieczna tradycja witania rozpoczynającego się roku muzyką wartościową, zdaje się być coraz to popularniejszą, także w kręgach naszej polskiej kultury, która nie omija na szczęście mniejszych ośrodków kulturowych.
     Drezdenko w tym względzie nie jest odosobnione, co nie dziwi specjalnie, gdyż jego przeszłość zapisana jest europejskim dorobkiem historyczno - kulturowym, ze znaczącymi tradycjami muzycznymi przede wszystkim.
     Ową nową tradycję noworoczną w zespole pałacowym w Drezdenku kreują, poza kulturotwórczym Gimnazjum nr 1 i Domem Kultury, artyści z kręgu kultury wysokiej, a lokalną jej aplikację zainaugurowali wybitni muzycy ze środowiska poznańskiego w 2008 roku (Anna Ziółkowska - skrzypaczka, Dagny Musielak - wiolonczelistka i Laura Sobolewska - pianistka). Już wówczas ta nowa praktyka uczestniczenia w muzycznym misterium z okazji nowego roku, uzyskała wysoką ocenę jej odbiorców, dla których świat dżwięków jest wartością szczególną, dlatego też w ten niezwykły wieczór melomani zasiadają w pałacowej komnacie króla Fryderyka. Konkretyzacja ostatniej edycji noworocznej aplikacji (17 stycznia 2010 roku) koncertów da camera, ponownie zgromadziła komplet lokalnych wielbicieli muzyki, w sali lustrzano-kominkowej gościnnego pałacu, aby zgodnie z kanonem kultury europejskiej współuczestniczyć w muzycznym ceremoniale powitania nadchodzącego roku. Widok wypełnionej, a nawet przepełnionej sali lustrzanej, cieszył szczególnie, zważywszy na niesprzyjającą aurę jaka temu wydarzeniu artystycznemu towarzyszyła. Drezdeneccy miłośnicy muzyki, nie bacząc na dokuczliwy mróz i zamieć śnieżną, podążali ochoczo w kierunku zespołu pałacowego, przykrytego już białym puchem, który dodał mu niezwykłego uroku, dodatkowo podkreślonego iluminacją świetlną, usytuowaną na frontonie bryły pałacowej. Zaś samej noworocznej uroczystości muzycznej ta specyficzna aura przydała tajemniczości i wzmocniła jej wydźwięk.

  • Kwartet smyczkowy Arte Con Brio z Bydgoszczy
    Kwartet smyczkowy Arte Con Brio z Bydgoszczy

     Wykonawcami muzycznego spotkania ze sztuką muzyczną byli artyści reprezentujący instytucje muzyczne Bydgoszczy (Filharmonii Pomorskiej i opery "Nova"): kwartet smyczkowy Arte Con Brio pod kierunkiem artystycznym Mirosława Przybyła oraz solistka - wokalistka Magdalena Polkowska, z opery "Nova".
     Muzyczny wieczór rozpoczęto kompozycją Johanna Straussa Nad pięknym modrym Dunajem, która wprawiła odbiorców w marzycielsko-refleksyjny nastrój, kierując ich myśli ku niewiadomej przyszłości nadchodzącego 2010 roku. Tę refleksyjność kontynuowała i wyraziła treściami muzycznymi M. Polkowska, przekazem wykonywanej przez nią arii Sylwii z Księżniczki czardasza E. Kalmana. Artystka swą prezentacją muzyczną urzekła lokalnych odbiorców nie tylko wartością jej sztuki wokalnej, lecz także niepospolitym wdziękiem i znakomitą grą aktorską, czym zaskarbiła sobie, od początku kreowania artystycznych interpretacji, sympatię uczestników koncertu.
     Po oczarowaniu słuchaczy zgrabną muzyką Kalmana, tudzież urokiem solistki, kwartet smyczkowy zaprezentował drezdeneckim melomanom zmysłowe tango Adios nonino A. Piazzolli, które było już prezentowane lokalnym odbiorcom w czasie pierwszej edycji da camera, lecz ponownie tego wieczoru usytuowało emocje odbiorców w przestrzeni marzeń, w której kontekst wpisał się również kolejny znany temat muzyczny czarnego Orfeusza w rytmie bossa novy, w niezwykle interesującej aranżacji na kwartet smyczkowy z popisowym i wirtuozowskim pizzicato, którym także zwieńczono ten popularny utwór.

  • Magdalena Polkowska-solistka opery "Nova" w Bydgoszczy
    Magdalena Polkowska-solistka opery "Nova" w Bydgoszczy

następna strona »

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Lubuska Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania