Jesteś 10573 osobą na tej stronie
Dziś jest: 24 Czerwca 2019        Imieniny: Jana, Danuty, Emilii
Brak wydarzeń w wybranym okresie
Miesiąc:
Rok:
Katalog firm
Znajdujesz się w:    Turystyka   /   Zabytki

Zespół Pałacowo - Parkowy

Plac Wolności

W latach 60. XVIII wieku część dawnego terenu twierdzy przeszła w ręce poznańskiego kupca Johanna Georga Treppmachera. W Drezdenku pojawił się na zaproszenie F. B. Brenckenhoffa – radcy dworu Fryderyka II, koordynatora wielkiej akcji osuszania błot noteckich. Skorzystał z jego propozycji i założył tu firmę handlową.

Z nadania Fryderyka II Treppmacher otrzymał godność radcy handlowego i część zrujnowanych zabudowań twierdzy wraz ze sporym kawałkiem  łąki. W roku 1766, na fundamencie rozebranej wcześniejszej budowli, wystawił okazały późnobarokowy pałac. Działalność kupca Treppmachera przypada na bodaj najlepszy okres w dziejach Drezdenka. W tym czasie, dzięki znaczącym ułatwieniom w zakresie ceł i podatków, kupcy i rzemieślnicy drezdeneccy bogacili się w skali przedtem nieznanej. Kupiec Treppmacher zmarł bezpotomnie, jego ogromny majątek przeszedł w ręce dalszych krewnych, a  w późniejszych latach został zlicytowany.

Od czasów pierwszego właściciela budynek pałacu był wielokrotnie przebudowywany. W XIX wieku zmieniono w sposób znaczący układ pomieszczeń i wystrój wnętrza. Wiele z zachowanych elementów  wystroju zniszczono  w okresie powojennym, podczas przerabiania pałacu na mieszkania, a także później, podczas przerabiania mieszkań na klasy szkolne. Obecnie budynek jest siedzibą Gimnazjum nr 1 i od kilku lat, etapami, poddawany jest remontom, dzięki którym zapewne wkrótce odzyska należny sobie blask. 

Bryła budynku pozostała niezmieniona. W jego wnętrzu zachowały się kominki i sztukaterie. W sieni znajduje się dobrze zachowana ceramiczna posadzka, tablica inskrypcyjna dotycząca budowy pałacu i oryginalne, dobrze zachowane zabiegowe schody zdobione snycerką.

  • autor: Ewa Kułakowska

wstecz

Jeśli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres e-mail:
-
Przekaż 1%
Geoportal
OWES
Akcja "DBAJ O SWOJEGO PUPILA"
Lubuska Unia Światłowodowa
SMS GMINA INFO
Pitax
Akcja "NIE PAL ŚMIECI"
drzewa_i_krzewy
Rozlicz pit
Facebook
http://www.drezdenko.pl/3115,akcja-woda.html
Budowa gminnej infrastruktury dostępu do internetu dla osób wykluczonych
PSZOK
http://www.lgddzn.pl
Schronisko dla bezdomnych zwierząt
Mapa Gminy
www.lubtur.pl
http://drezdenecka.pl/
Extranet bramka logowania